Jaunumi KiVa

KiVa bulinga novēršanas programma Latvijā uzsāk otro darbības gadu

kiva_1

KiVa bulinga novēršanas programma Latvijā uzsāk otro darbības gadu

Līdz ar 1. septembri KiVa, starptautiski atzītā bulinga novēršanas programma, kuras efektivitāte cīņā pret vienaudžu vardarbību ir starptautiski pierādīta, uzsāk savu otro darbības gadu Latvijā. Šogad KiVa programmas skolu pulkam pievienojušās 115 jaunas izglītības iestādes. Šis ievērojamais pieaugums, kopumā aptverot 176 skolas visā valstī, atspoguļo pieaugošo nepieciešamību pēc efektīvas bulinga novēršanas un drošas vides veicināšanas izglītības iestādēs.

KiVa bulinga novēršanas programma, kas radīta Turku Universitātē Somijā, ir pētījumos balstīta un starptautiski atzīta metodika vardarbības mazināšanai vienaudžu vidū. Programmas ietvaros tiek veikts mērķtiecīgs darbs, lai risinātu esošos bulinga gadījumus, novērstu jaunu gadījumu rašanos un mazinātu to negatīvo ietekmi uz skolēnu labbūtību. Programmā piedalās 1. līdz 9. klašu skolēni, un tās pamatā ir trīs galvenie elementi – pāridarījumu novēršana, gadījumu risināšana un situācijas uzraudzība. Lai to īstenotu, bērniem skolās ir praktiski uzdevumi, tiek vadītas nodarbības, visās skolās tiek piesaistīti īpaši apmācīti KiVa treneri un izveidotas skolas KiVa komandas, kā arī katru gadu tiek veikta ikgadējā skolēnu monitoringa aptauja.

2023.gada pētījuma rezultāti atklāj, ka Latvijas skolās no bulinga cieš vairāk nekā 40 % skolēnu. KiVa programma piedāvā inovatīvu pieeju šīs problēmas risināšanai, iesaistot visu skolas kolektīvu – skolēnus, skolotājus un citus darbiniekus. Īpaša uzmanība tiek pievērsta izpratnes veidošanai par bulingu tieši 1., 4. un 7. klases vecumposmā, kad ar dažādu diskusiju, video, vizualizācijas vingrinājumu un mācību uzdevumu palīdzību tiek skaidrota cieņpilnu savstarpējo attiecību nozīme.

Pagājušajā gadā KiVa programmu pirmo reizi Latvijā uzsāka 61 izglītības iestāde, kas šogad apņēmīgi turpina īstenot jau iesākto. Piemēram, Riebiņu vidusskolā konstatēts, ka skolēni kļūst aktīvāki un atbildīgāki. Kā stāsta skolas pārstāvji, bulinga situācijas skolā vēl ir novērojamas, bet skolēni nav vienaldzīgi pret notiekošo un cenšas rast risinājumu patstāvīgi vai meklē palīdzību pie klases audzinātāja vai skolas darbiniekiem.

Lai gan ir sasniegti pirmie panākumi, Riebiņu vidusskolas atbalsta komandas vadītāja Jeļena Puzaka atzīst, ka “skolēnu vecāki joprojām neizprot jēdzienu “bulings”, tāpēc skola aktīvi turpina skaidrot tā nozīmi, nodrošinot informatīvos materiālus un individuāli pārrunājot situācijas ar vecākiem”​. Skola ir apņēmusies arī šajā 2024./2025.m.g. aktīvi darboties vecāku izglītošanā un plāno vēl vairāk iesaistīt vecākus, veicinot viņu izpratni par bulinga problemātiku.

Arī Krāslavas ģimnāzijā KiVa programma šogad darbosies jau otro gadu. Skolas KiVa programmas koordinatore Velta Daņiļeviča norāda: “KiVa programma ir kļuvusi par skolas ikdienas neatņemamu sastāvdaļu. Jau vairāku gadu gaitā skolēni gan skolas pasākumos, gan ikdienas dzīvē skandina saukli “Mēs neesam ideāli, mēs esam unikāli“, kas nu jau ir kļuvis arī par KiVa programmas īstenošanas moto”. Pozitīvas pārmaiņas novērojamas arī Rēzeknes Valsts 1. ģimnāzijā. Ģimnāzijas sociālā pedagoģe Indra Kolendoviča skaidro, ka “skolēni spēj atpazīt savas emocijas, izprast citu perspektīvas un efektīvi risināt konfliktus, izmantojot pārvarēšanas stratēģijas un gudru lēmumu pieņemšanu attiecībās ar vienaudžiem”. Tas ir veicinājis ne tikai viņu personīgo izaugsmi, bet arī stiprinājis piederības sajūtu skolai, motivāciju mācīties un uzlabojis kopējo skolas gaisotni.

Daugavpils Zinātņu vidusskola šogad pirmo reizi uzsāk īstenot KiVa programmu, un skolas direktora vietnieks izglītības jomā Arturs Fedotovs pauž pārliecību par programmas sniegtajām iespējām: “Mūsu skolā ir svarīgi nodrošināt skolēnu labbūtību. Uzsākot KiVa programmu, vēlamies veicināt skolēnos izpratni par labu savstarpējo attiecību un empātijas nozīmi. Mēs apzināmies, ka cīņa ar bulingu ir ilglaicīgs process, taču esam gatavi šo darbu veikt sistemātiski un mērķtiecīgi.”

Ar līdzīgu apņēmību, Siguldas 1. pamatskolas KiVa komanda uzsver: “Mūsu mērķis ir panākt skolas vidi līdzsvarotāku. Samazināt bulinga situācijas skolā, lai ikviens jūtas droši un ērti. Lai bērniem ir vēlme nākt uz skolu ar prieku, nevis bažām. KiVa programma mums palīdzēs strādāt kā vienotai komandai, vienotam mehānismam, lai kopīgi veidotu drošu vidi. Mums ir svarīgi, lai bērni un pedagogi ir vienoti ceļā uz drošu un cieņpilnu vidi ikvienam.”

Šīs apņemšanās un kopīgā darba gars iedvesmo un dod cerību, ka ar KiVa programmu Latvijas skolas kļūs par vietām, kur tiek cienīta katra skolēna individualitāte un kur bērni aug drošā un atbalstošā vidē. KiVa programmas otrā gada uzsākšana 176 Latvijas izglītības iestādēs ir apliecinājums tās pozitīvajai ietekmei. Arvien vairāk skolu apņemas veidot vidi, kurā katrs skolēns jūtas droši, cienīts un atbalstīts, un KiVa programma ir nozīmīgs instruments šī mērķa sasniegšanā.

Avots: www.mk.gov.lv